Değer verdiğimiz kavramlar çoğu zaman “hedeflerle” karıştırılır. Sonuçlar, kazanımlar, sahip olduklarımız, fiziksel güzellik gibi şeylerin tamamı aslında son derece belirli ve somut şeylerdir ve bize “değer verdiğimiz kavramlar” olarak sunulur ve hatta “pazarlanırlar.” Reklamlar bunu çok somut bir şekilde yapar. Değer verdiğimiz kavramları (değerlerimizi) somutlaştırılmış, satın alınabilir nesneler halinde sunarlar. Biz de tüm bunu pekiştiren bir dünyada var olduğumuz için değerlerimiz ve “somut hedefleri” birbiriyle karıştırma eğiliminde oluruz.

Daha “dolu” bir yaşam için çabalarken hem hedefler hem de değer verdiğimiz kavramlar birlikte önemlidir. Ancak bu ikisinin farkını anlamak ve baştan davranışlarımızı belirlerken “adını koymak” oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Hedefler sınırlı, sonlu, somut, ulaşılabilir; somut bir kazanım, bir başarı gibi şeylerdir. Bir hedefe ulaştığımızda o hedefle işimiz biter. Yeni bir hedef belirleriz. Ancak değer verdiğimiz kavramların yönlendirmesi olmaz ise bir hedeften diğerine koşarız ve tam olarak ne olduğunu anlamadığımız bir “boşluk duygusu” zamanla gelişebilir.

Değerler, sürekli yanımızda taşıdığımız bir pusulanın bize gösterdiği hep aynı yön gibidir. Herhangi bir anda, pusulaya bakıp o yönde küçücük bir adım atabiliriz. Bu adımı attığımızda herhangi bir şey bitmiş olmaz, gidebileceğimiz yön hala bellidir ve aynı yönde ne kadar gidersek gidelim pusula o yönü göstermeye devam edecektir. Pusula bize “yönümüzü” gösterir. Nasıl gideceğimizi, bu macerada nereleri göreceğimizi söylemez. Ancak bu macerada gittiğimiz yönde olduğunu bildiğimiz şeyleri (hedefleri) kullanmamızda sakınca yoktur, pusuladaki yönden ayrılmadığımız sürece…

Değerler ile hedefleri birbirinden ayırmak için küçük bir egzersizle bitirelim.

 

Değer mi? Hedef mi?
Lütfen bu sayfadaki yazıyı bir kez daha okuyun. Sonra alttakilerin değer mi, yoksa hedef mi olduğunu belirleyin. Bu konuda kendinizi net hissedene kadar bunu tekrarlayın.

. Evlenmek
. Aileme destek olmak
. Uzun yıllardır hayalini kurduğum bir işe girmek
. İlişkisinde partnerine sadık biri olmak
. Maaş zammı almak
. xxx kiloya inmek
. Olabildiğince sağlıklı beslenmek

Değer verdiğim şeyler