Hayatın bize tanımladığı görevleri gerçekleştirmek üzere yaşayıp giderken düşünmeyi unuttuğumuz bazı şeyler olabilir. Bunlar kimi zaman “asıl önemsediğimiz” şeylerle ilgilidir. Ancak bunları düşünmeye zaman ayırmak pek de alışık olduğumuz bir şey değildir.

Daha önce neye gerçekten değer verdiğimiz konusunda düşünmek için bir yazı hazırlamıştım. Yazının sonundaki egzersiz ile bu konuya giriş yapabiliriz.

Bir başka egzersizde de kendimizi 80 yaşında hayal etmiş ve buna göre şimdiki yaşantımızı nasıl geçirdiğimizi incelemeye çalışmıştık.

Bu yazıda, duygusal olarak biraz daha yüklü bir tema ile yine değer verdiğimiz şeyler üzerinde düşünmemizi öneriyorum. Bunun için alttaki egzersizi yapabilirsiniz.

Batı toplumlarında daha sık görülen bir gelenek, kişi öldükten sonra yakınlarının bir araya gelip onun hakkında konuşmaları. Burada söylenenler genellikle o kişiyle ilgili olarak yoğun anlam içeren kısa ve öz şeyler… Bu yazının egzersizi bununla ilgili…

Not: Sitedeki egzersizlerle ilgili çok önemli bir bilgi. Burada!

Egzersiz
Şunu hayal edin:
Ölümünüzden kısa süre sonra tüm sevdiğiniz insanlar bir araya gelmişler. Amaçları size son kez veda etmek ve yaşamınızı onurlandırmak...

Bir kişi, bunun için çıkıp konuşacak. .

Kimin konuşmasını isterdiniz?.
(Dilerseniz bu egzersizi başka kişilerle de tekrar edebilirsiniz)

Bu kişinin sizinle olan ilişkisi ile ilgili olarak neler söylemiş olmasını isterdiniz?

Bu kişinin kişilik özellikleriniz ve güçlü yanlarınız ile ilgili olarak neler söylemiş olmasını isterdiniz?

Bu kişinin bu hayatta savunduğunuz şeyler ile ilgili olarak neler söylemiş olmasını isterdiniz?

Bu kişinin başarılarınız ve ardınızda bıraktıklarınızla ilgili olarak neler söylemiş olmasını isterdiniz?

Şimdi durup bir an düşünün. Tüm bu "değer verdiğiniz kavramlar" bugünkü yaşantınızın ne kadarını oluşturuyor? Bugün yaşadığınız günün ne kadarını bu kavramları dikkate alarak yaşıyorsunuz?

Bu konuşmada bahsedilen kişi olmak için hemen bugünden başlayarak yapabileceğiniz küçük şeyler düşünün... En az 10 farklı şey bulmaya çalışın... Ne kadar küçük oldukları hiç önemli değil.Şimdi bunları yapma zamanı.
Değer verdiğim şeyler

Değer verdiğim şeyler