Ben aslında kimim?

Kendimizle ilgili düşünürken, kendimizin sürekli değişen ve farklılaşan bir yapıda olduğumuzu genellikle görmezden geliriz. Bugüne ait gündemlerimiz kalıcıymış gibi düşünürüz. Düşünün, bir zamanlar şöyle bir gündeminiz vardı mesela: “kalemi düzgün tutabilmek” 🙂

15 yaşındaki dünyanız bambaşkaydı, 35 ya da 55 yaşındaki bambaşka. Ama her birinde o an çevremizde olup bitenin içinde kaybolup gitmiş olabiliriz.

Eğer şimdinin (düşüncelerimizle, duygularımızla birlikte) yeterince farkında olmazsak, hayatımız hep bir şeyleri bekleyerek geçebilir.

İnsanın kendisine ilişkin düşünceleri, kimi zaman kendisi hakkında güçlü bir şekilde inandığı ve hayatını etkileyen inançlara dönüşmüş olabilir. Kısa bir örnek:

Nasıl birisi olduğunuzu düşünün. Buna biraz zaman verin.

Bazı sıfatlar ve tanımlamalar bulacaksınız.

İleride bir an, nasıl davranacağınızı bilemediğinizde, nasıl birisi olduğunuz sorusuna kendi kendinize verdiğiniz bu yanıtlar , davranışlarınızı belirler hale gelebilir. (Ben ….. birisiyim, o halde böyle davranmalıyım)

Bu kötü bir şey mi? Belki değil, ama davranışlarımızın kontrolünü kendimiz hakkında üretmiş olduğumuz bazı lisan parçalarına vermek yerine, gerçekten değer verdiğimiz kavramlara vermek daha güzel olmaz mıydı?

Bu bölümün egzersizinde kendimiz hakkında ürettiğimiz ve inandığımız düşüncelerimizi saptamak ve bu düşüncelerin işe yararlılığını sorgulamak var.

Egzersiz
Ben ______________ birisiyim.

Önce boşluğu içinizden geldiği şekilde doldurun.

Bu cümlenin boş kısmını kendi düşüncenizle (inancınızla) doldurduğunuzu, yani bunu kendinizin var ettiğinizi farkedin.

Şimdi alttaki durumları tek tek gözünüzün önüne getirin ve her birini yaşadığınızı düşünün. Ancak her birinde yukarıda yazdığınız ve inandığınız bu düşüncenin son derece etkisinde olsaydınız nasıl davranırdınız bunu belirleyin.

- değer verdiğiniz birisiyle ilk tanıştığınızda
- bir övgü aldığınızda
- bir eleştiri aldığınızda
- başınıza tatsız bir olay geldiğinde

Kendinizle ilgili inandığınız bu düşüncenizin (olumlu şeyler yapıyor olsanız da) davranış alanınızı kısıtladığını görmeye çalışın.
Bağlamsal Kendilik

Bağlamsal Kendilik

Ayrışma

Ayrışma