Kendime notum

  • Dış görünüş30%
  • Sunuş becerisi25%
  • Konuya hakimiyet27%

Kendimde hep eksikleri görüyorum???

Kişinin kendisinde özellikle eksik olduğunu düşündüğü şeylere dikkat etmesi, beynimizin çalışma ilkeleri ile uyumlu ve şaşırtıcı değil.

Kendi kendimizi eleştirme üzerinde düşünmeye değer.

“Eleştirel iç ses” de denilen bu rahatsız edici yaşantılar, çocukluğumuzda öğrendiklerimizin de etkisiyle bazen çok sert ve acımasız olabilir. Üstelik her an devrededir! Adeta kapatmanın mümkün olmadığı bir radyo yayını gibidir.

Bu durum herkes için geçerli mi?

Yanıt: Evet. İnsan beyni her duruma eleştirel bakma eğilimindedir. Denemek isterseniz en yakınınızda duran nesnelerden birine bakın ve hangi açıdan iyi, hangi açıdan kötü olduğu üzerinde düşünün. Aklınıza gelen şeyler var mı?

İnsanın eleştirel bakışına kendisi (yaptıkları, söyledikleri, düşündükleri) de dahildir. Eleştirel bir objektifle bakmanın ötesinde, kendimizle ilgili olarak olumsuzu öncelikle gören bir taraflılığa sahip durumdayız. Bunun böyle olmasının nedeni, daha ileri gitmek için sahip olduğumuz merkezi sinir sistemi (beyin) donanımının bu şekilde çalışması. Eksikleri önce görmek, hızlıca eksiği kapatmamız için gereken ilk adım. Bu nedenle bunda iyiyiz.

Yani, kendimizle ilgili olarak dikkatimizi olumsuz şeylerin (yetersizliklerimiz, eksikliklerimiz, hatalarımız, üzücü yaşantılarımız vb.) çekmesi gayet doğal. Klinik olarak “depresyon” adı verilen durumda ise bu durumda artış gözleniyor.

Bunaltı düzeyinin arttığı durumlarda da, bu özellik artar. Şimdi küçük bir hayal etme egzersizi yapalım:

 

Küçük bir egzersiz

Şunu düşünün: iki saat içinde bir sunum yapmanız gerekiyor. Bu iki saat içinde hazırlanacaksınız ve anlattıklarınızı eleştirme olasılığı gayet yüksek bir gruba karşı konuşacaksınız. Hangi konularda hazırlık yapardınız? Bu hazırlık sırasında kendinizle ve sunumunuzla ilgili düşüncelerinizi dışardan izleme şansınız olsaydı, düşünceler daha çok olumu mu olurdu, olumsuz mu? Sizce bu durum kontrol edilebilir mi, yoksa kontrolümüz dışında mı?